Näin meillä opiskellaan

Suomen kieli on avain kulttuuriin

Van der Auweraertin perheessä suomi on äidin ja lasten yhteinen kieli. Belgialaisen isän kanssa Saida, Seelis ja Immi puhuvat hollantia. Isän ja äidin yhteinen kieli on englanti. Koska lapset ovat käyneet suurimman osan kouluaan ranskaksi, he puhuvat keskenään ranskaa.

Lue lisää

Suomea Afrikan auringon alla

Ruandassa kaksi vuotta asuvat Maini ja Viena Moliis käyvät Kigalin kansainvälistä koulua. Suomen kieltä he opiskelevat Kulkuri-verkkokoulussa.

Lue lisää

Kulkuri Pekingin Suomi-koulussa

Pekingin suomalaiset lapset ja nuoret voivat suorittaa Kulkurin kursseja omassa Suomi-koulussaan.

Lue lisää

Sarabella opiskelee urheilun ehdoilla

Viitisen vuotta Virossa asunut Sarabella Norlamo opiskelee Kulkurissa 8. luokkaa. Etäkoulu valittiin siksi, että Sarabella harrastaa sekä shakkia että taitoluistelua tavoitteellisesti. Kulkurissa oppilas voi suorittaa oppivelvollisuuden yksilöllisellä aikataululla.

Lue lisää
Etusivulle