

Suomi-koulujen opettajien koulutuspäivät vuonna 2024 kokosivat yhteen suuren ulkosuomalaisten joukon.
Suomi-koulujen opettajien koulutuspäivät vuonna 2024 kokosivat yhteen suuren ulkosuomalaisten joukon.
Suomalaisuus kulkee mukana kaikkialle maailmaan. Suomi-Seura, Suomi-koulut ja Etäkoulu Kulkuri tukevat yhdessä ulkosuomalaisia perheitä, vahvistavat lasten ja nuorten kielitaitoa sekä luovat siltoja kotimaan ja maailmalle levittäytyneiden suomalaisten välille. Tämä yhteistyö tekee suomalaisuudesta elävää, yhteisöllistä ja sukupolvelta toiselle siirtyvää myös kaukana Suomesta.
Suomi-seura
Jo lähes sadan vuoden ajan Suomi-Seura on kulkenut ulkosuomalaisten rinnalla elämän eri vaiheissa. Se tarjoaa tietoa ja tukea niin muuttoon, ulkomailla asumiseen kuin paluuseenkin, mutta ennen kaikkea se pitää yllä yhteyttä kotimaahan. Suomi-Seura on myös ulkosuomalaisten ääni Suomessa. Edunvalvojana se tuo esiin maailmalla asuvien suomalaisten tarpeita ja toiveita. Neuvontapalvelu puolestaan tarjoaa konkreettista apua: tietoa, tukea ja neuvoja niin ulkomailla asumiseen kuin paluumuuttoon liittyvissä kysymyksissä.
Monelle Suomi-Seura on kuin kotipesä, johon voi palata, kun kaipaa neuvoa, yhteyksiä tai ripauksen suomalaisuutta arjen keskelle maailmalla. Seura kokoaa yhteen ihmisiä, välittää ajankohtaista tietoa ja luo tilaisuuksia kohdata toisia samassa tilanteessa olevia.
Yksi tärkeä osa työtä on myös Suomi-koulujen tukeminen: niiden kautta lapset ja nuoret saavat mahdollisuuden oppia kieltä ja kulttuuria, jotka kantavat läpi elämän. Näin Suomi-Seura vahvistaa perheiden siteitä Suomeen sukupolvesta toiseen.
Suomi-koulut
Suomi-koulut tekevät maailmalla merkittävää työtä ulkosuomalaisten lasten ja nuorten hyväksi. Ne tarjoavat mahdollisuuden vahvistaa suomen kieltä ja kulttuuri-identiteettiä sekä tukevat oppimista myös paikallisissa kouluissa. Samalla Suomi-koulut luovat yhteisöjä, joissa perheet voivat kohdata, jakaa kokemuksia ulkosuomalaisuudesta ja ylläpitää elävää yhteyttä Suomeen. Iloiset juhlat, perinteet ja tapahtumat tuovat suomalaisen kulttuurin osaksi arkea eri puolilla maailmaa. Suomi-koulut muodostavat laajan kansainvälisen verkoston, joka tekee suomen kielestä ja suomalaisuudesta näkyvää ja elinvoimaista kaikkialla.
Moni Kulkurin oppilaista käy Suomi-koulussaan Kulkuri-ryhmässä, jossa voidaan tehdä yhdessä Kulkurin tehtäviä tai Suomi-koulun opettaja voi seurata oppilaiden edistymistä kurssilla ja auttaa hankalissa kohdissa ihan kädestä pitäen. Jos haluat lukea lisää siitä, miten Suomi-koulut ja Kulkuri sopivat yhteen tutustu sivuumme Kulkuri Suomi-koulussa!
Suomi-koulujen tuki ry
Etäkoulu Kulkuri on yksi Suomi-koulujen tuki ry:n perustajajäsenistä. Kulkurin koulunjohtaja on myös toiminut yhdistyksen hallituksessa toiminnan alusta alkaen. Yhteistyö Suomi-koulujen tuki ry:n kanssa on toimivaa ja antoisaa puolin ja toisin. Joka vuosi heinä-elokuun taitteessa Suomi-koulujen tuki ry järjestää yhdessä Suomi-Seuran ja Opetushallituksen kanssa Suomi-koulujen opettajille suunnatut koulutuspäivät Helsingissä. Myös Kulkurista ollaan vuosittain mukana koulutuspäivillä jakamassa osaamista, oppimassa uutta ja verkostoitumassa. Suomi-koulujen tuki ry koordinoi ja kehittää Suomi-koulujen toimintaa, edistää oppimateriaalin saatavuutta, toimii asiantuntijana ja ajaa ulkosuomalaisten etua.
Suomi-koulujen tuki ry, Suomi-seura ja Etäkoulu Kulkuri toteuttivat yhdessä ihastuttavan Verkkoeskarin, joka löytyy Kulkurin oppimisympäristön katon alta. Ohjeet Verkkoeskarin käyttöönottoon löydät Suomi-koulujen sivulta.

Verkkoeskarin kuvitus, kuvittaja Anna Polkutie
50 tarinaa Kulkurista
Vuonna 2025 Etäkoulu Kulkuri täyttää puoli vuosisataa. Juhlavuosi tuo mukanaan 50 inspiroivaa tarinaa Kulkurista.
Kulkurin matka alkoi kirjeopetuksella vuonna 1975 ja nyt se palvelee verkkokursseillaan lähes 500 oppilasta 60 maassa. Tämä on kiitoksen ja yhteisen juhlan aika – tehdään vuodesta 2025 unohtumaton!
Löydä Kulkurin ajankohtaiset artikkelit ja 50 tarinaa Kulkurista täältä.